TEDx Kežmarok (x=independently organized TED event) - RečníciTEDx Kežmarok (x=independently organized TED event) 13. september 2014
Hlavomorňa na Kežmarskom hrade

Rečníci

 • Michal Kravčík

  hydrológ

  Dipl. Ing. Michal Kravčík, CSc. absolvoval štúdium vodného staviteľstva a vodného hospodárstva na Slovenskej technickej univerzite a pracoval v Ústave hydrológie a hydrauliky a v Ústave ekológie Slovenskej akadémie vied.

  Je zakladateľom mimovládnej organizácie Ľudia a voda, ktorá bola ocenená za rozvoj demokracie a občianskej spoločnosti. Michal Kravčík sa stal držiteľom ceny Goldman Environmental Prize. Je členom ASHOKA: Innovators for the Public - medzinárodnej siete inovátorov, ktorí pracujú pre verejné blaho.

  Presadzuje a podporuje agendu „VODA PRE OZDRAVENIE KLÍMY“. Jej cieľom je posilnenie environmentálnej bezpečnosti prostredníctvom zodpovedného prístupu v ochrane prírodného a teda i kultúrneho dedičstva. 

  Michal Kravčík
 • Dana Iliašová Mazalová

  výtvarníčka

  Dada je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vystavovala na Slovensku, v niekoľkých krajinách Európy i v Kanade.

  Okrem výtvarného umenia sa venuje hudbe. Jej najznámejší hudobný projekt sa volal "mindMap", neskôr "Nové mapy". Spolupracovala so slovenskými autormi filmovej a alternatívnej hudby (Jozef Vlk, Marek Piaček, Kamil Grebeň, HMH Maroš Hečko,6Divas, The Global Optimistic). Spievala aj napríklad titulnú pieseň filmu Miloslava Luthera "Tango s komármi".

  Dada je autorkou projektu "Súkromný koncert", pri ktorom navštevovala domácnosti a koncertovala priamo v obývačkách.

  Na našom podujatí bude hovoriť o svojom najnovšom projekte s názvom "Priateľské gesto".

  Dana Iliašová Mazalová
 • Pavlína Morháčová

  dizajnérka

  Vyštudovala grafický dizajn na VŠVU v Bratislave. Od roku 2010 sa venuje projektu alternatívnej mapy Bratislavy – M_P_ BA. Ten pôvodne začal ako diplomová práca a s menšími obmenami funguje už piaty rok.

  Projekt zbiera a kumuluje tipy obyvateľov Bratislavy na pekné miesta formou ich subjektívnych názorov a autentických odporúčaní. Kumuluje tipy výletné, gurmánske, zážitkové, historické i náučné, často krát i neznáme.

  M_P_ BA je projekt voľnočasový, v bežný deň Pavlína pracuje ako grafická dizajnérka v Slovenskej národnej galérii, ale aj na voľnej nohe. Upriamuje sa na projekty spojené s kultúrou – knižky, katalógy, časopis, festivaly. Rada chodí a presúva sa, najmä keď je vonku pekne.

  U nás bude hovoriť o mestskom dobrodružstve.

  Pavlína Morháčová
 • Renata Kaščáková

  koordinátorka projektu Trenčín si Ty

  Viac ako desať rokov pracuje v samospráve mesta Trenčín na viacerých pozíciách. Vyše roka pôsobila vo funkcii viceprimátorky mesta a v súčasnosti pracuje ako špecialistka pre strategický rozvoj útvaru hlavného architekta mesta Trenčín.

  V roku 2004 organizovala sériu mestských podujatí na tému otvorené mesto, ktorých súčasťou bolo aj zriadenie Klientskeho centra mestského úradu v Trenčíne. V roku 2007 viedla projekt kandidatúry mesta Trenčín na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 (titul získalo mesto Košice).

  Spolupracovala na presadzovaní procesných zmien v práci mesta prostredníctvom projektov ISO certifikácie, benchmarkingu samospráv a projektu hodnotenia kvality CAF (EFQM), za ktorý mesto Trenčín získalo v roku 2008 Národnú cenu za kvalitu. 

  V súčasnosti koordinuje projekt participatívneho urbanistického plánovania Trenčín si Ty, ktorého súčasťou bola medzinárodná urbanistická súťaž Trenčín – mesto na rieke ukončená v máji 2014.  

  Renata Kaščáková
 • Michal Smetanka

  hudobník, výrobca nástrojov

  Michal Smetanka je absolventom UPJŠ Košice,  Pedagogickej fakulty v Prešove, neskôr FPaHV Prešovskej Univerzity. Pracoval ako pedagóg v oblasti reedukácie, hudobný pedagóg a muzikoterapeut. Od r. 1997 aktívny v oblasti neziskového sektoru v organizáciách venujúcich sa ľudovej kultúre, etnografii a rómskej problematike. Od roku 2000 už pôsobí v treťom sektore profesionálne.

   Je bývalým riaditeľom MVO Člověk v tísni, o.p.s. pobočka Slovensko. Je členom Ashoka International, Regionálneho rozvojového partnerstva a OZ Spiš – združenia pre obnovu a rozvoj regiónu. 

  Venuje sa etnomuzikológii, kompozícii, výrobe hudobných nástrojov a hudobnej interpretácii. Prevádzkuje súkromné múzeum hudobných nástrojov. A do tajov zvukov a nástrojov z celého sveta zasvätí aj nás.

  Michal Smetanka
 • Miro Relovský

  pracuje vo svetovom kolotoči rally podujatí

  Miro si splnil svoj životný sen. Motoristický nadšenec z Kežmarku dnes pracuje v motoristickom kolotoči rally podujatí a svetových rally sérií.
   
  Predaj elektroniky v Kežmarku ho neuživil a tak sa vydal, ako mnohí Kežmarčania, do sveta. Mal však väčšie ambície ako ostatní Slováci vo Veľkej Británii a neuspokojil sa s prácou vo fabrike.
   
  Ako sa dostal do prestížnej firmy, ktorá zabezpečuje servis pre továrenské tímy Ford na svetových podujatiach a ako to tam v zákulisí vyzerá? Prídte si vypočuť samotného Mira, veď predsa nebudeme prezrádzať všetko hneď v jeho profile :) 
    
   
  Miro Relovský
 • Tomáš Rafa

  art aktivista

  Tomáš pochádza zo Žiliny. Študoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici v ateliéri Digitálnych médií a na Akadémii Sztuk Pięknych vo Varšave.

  V roku 2011 získal Cenu Oskára Čepana a rezidenčný pobyt v International Studio & Curatorial Program v New Yorku. V roku 2012 sa zúčastnil Berlin Biennale 7, ako spoluautor projektu „Breaking the News“ a kurátor projektu „Art Covers Politics“. Jeho prvá samostatná výstava „Respect Existence or Respect Resistance“. sa konala v roku 2012 v SNG Bratislava. V roce 2013 uskutočnil projekt „Športové múry / New Nationalism in the Heart of Europe“ v rámci prehliadky umení Prague Biennale 6. 

  Vo svojej tvorbe sa programovo zaoberá vyostrenými politicko-spoločenskými témami, najmä rasizmom a nacionalizmom

   

  Tomáš Rafa
 • doktor Dodo Cikaj, sestrička Skúmavka

  zdravotní klauni

  Doktor Cikaj - vlastným menom Pavel Mihaľák a sestrička Skúmavka - vlastným menom Lívia Keseličková sú herci, ktorí pôsobili v bábkovom divadle Babadlo a dnes sú zdravotní klauni.

  Klauni z občianského združenia Červený nos Clowndoctors prinášajú do nemocníc trochu radosti a úsmevu. Humorom bojujú proti strachu hospitalizovaných malých pacientov, znižujú napätie a úzkosť spojenú s liečbou, či pobytom v neznámom prostredí.

  Dokáže humor liečiť? Dozvieme sa od klaunov. Veríme, že pár kvapiek humoru naordinujú aj nám. 

   

  doktor Dodo Cikaj, sestrička Skúmavka
 • Pavel Petrovič

  First Lego League

  Mgr. Pavel Petrovič, PhD. je odborným asistentom na katedre apikovanej informatiky na Univerzite Komenského v Bratislave.

  Magisterské štúdium ukončil na Univerzite Komenského a doktorát získal na Nórskej univerzite vied a technológií v Trondheime.

  Zaoberá sa umelou inteligenciou, evolučnými algoritmami a robotikou. Presadzuje zavedenie robotiky do škôl a aktívne pôsobí v projekte First Lego League.

  FLL je najväčšia robotická súťaž pre mladých vo veku 10-16 rokov. Zúčastňujú sa jej desaťtísíce detí na celom svete. Každý rok sú zadané presné úlohy a mladí v tímoch postavia a naprogramujú svoje LEGO roboty podľa zadania. 

  Pavel Petrovič
 • Gabriel Kocák

  šéfkuchár

  Z pomocníka v bavorskej reštaurácii sa vypracoval na kuchára reštaurácií ocenených michelinskými hviezdičkami. Hangar 7 v Salzburgu, Comme Chez v Brusseli, De Librije v Holandsku. Bol aj šéfkuchárom luxusnej salzburskej reštaurácie Schloss Aigen. Hostil celebrity ako Cameron Diaz, Georgea Michaela, Toma Cruisa či thajskú kráľovskú rodinu. 

  Po návrate na Slovensko bol jediným Slovákom na svete, ktorý šéfoval kuchyni hotelovej siete Kempinski. Na konci roku 2013 si splnil svoj sen a otvoril si vlastnú reštauráciu, v ktorej návštevníkom prináša nevšedný kulinársky zážitok zo spojenia tradičných a moderných postupov.

  Gabriel Kocák
Kontakt:
info@tedxkezmarok.sk

facebook:
TEDxKezmarok

Čo je TEDx?

Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia" ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Konferencia TED definuje všeobecný rámec pre program TEDx, ale jednotlivé podujatia TEDx sú organizované nezávislými organizátormi* 
(Organizátori musia splniť určité pravidlá a predpisy).

This independent TEDx event is operated under license from TED