TEDx Kežmarok (x=independently organized TED event) - Čo je TEDxTEDx Kežmarok (x=independently organized TED event) 13. september 2014
Hlavomorňa na Kežmarskom hrade

Čo je TED?

TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju 18-minútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com.

Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.

Výročná konferencia TED sa koná v Long Beach v Kalifornii v USA a simultánne sa vysiela do Palm Springs. TEDGlobal sa každoročne koná v Oxforde vo Veľkej Británii. Mediálnou iniciatívou TEDu je internetová stránka TED.com, na ktorej sa denne zverejňujú nové vystúpenia TEDTalks a Open Translation Project, ktorý zabezpečuje titulkovanie a interaktívne prepisy videí. Vďaka nim sa môžu dobrovoľníci z celého sveta zapojiť do prekladu vystúpení TED do svojho rodného jazyka. TED každoročne udeľuje cenu TED Prize, ktorá dáva trom výnimočným ľuďom, ktorí si želajú zmeniť svet, príležitosť zrealizovať svoje priania. Ďalšou iniciatívou je TEDx - formát, vďaka ktorému môžu jednotlivci alebo skupiny kdekoľvek vo svete hostiť miestne, vo vlastnej réžii organizované podujatie. Program TED Fellows pomáha novátorom z celého sveta stať sa súčasťou komunity TED a tak zvýšiť dopad svojich významných projektov a aktivít.

 

Sledujte TED na Twitteri na twitter.com/TEDTalks

alebo na Facebooku na facebook.com/TED

 


ČO JE TEDx?

Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia" ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Konferencia TED definuje všeobecný rámec pre program TEDx, ale jednotlivé podujatia TEDx sú organizované nezávislými organizátormi* (Organizátori musia splniť určité pravidlá a predpisy.)

 


ČO JE TEDxKežmarok?

Na druhom ročníku TEDxKežmarok, jedinečnom v našom regióne, sa predstaví 10 zaujimavých rečníkov s dôrazom na úspešných a inšpiratívnych ľudí, ktorí dokážu svojimi príbehmi a príkladmi inšpirovať Kežmarčanov. Prednášky sú krátke a dynamické - 6 až 18 minútové a ich cieľom je najmä vytvoriť priestor na zamyslene a inšpiráciu a aktivizovať ľudí k činom.

Zároveň pre vás pripravujeme niekoľko zaujímavých aktivít aj na nádvorí hradu, ktoré budú voľne prístupné všetkým návštevníkom hradu. 

 


KTO JE TEDxKežmarok?

Sme skupinka ľudí, ktorá s vami chce zdieľať výnimočné myšlienky, príbehy i atmosféru. 

Organizátori

 • KicK

  občianske združenie

  Kultúrne a inšpiratívne centrum Kežmarčanov (KicK) je občianske združenie, ktoré sme založili práve preto, aby sme do nášho mestečka prinášali inšpiráciu.

  Inšpiráciu pre všetkých, bez rozdielu veku, rasy, vierovyznania, spoločenského postavenia. Jedinou nevyhnutnou podmienkou pre všetkých, ktorí chcú s nami zdieľať všetky dobrodružstvá hľadania a inšpirovania sa, je otvorená myseľ. Budeme radi, keď sa k nám pridáte.

  Občianske združenie vzniklo v roku 2013 a pod jeho hlavičkou sme odvtedy zorganizovali napr. TEDxKežmarok 2013, Piknikk 2013 a podieľali sme sa na spoluorganizácii Stanovačky Slovenskej národnej galérie v Strážkach 2014. 

  KicK
 • Matúš Švirloch

  držiteľ licencie, idea, rečníci, sponzori, promo

  Mám rád Kežmarok. Mám rád kreatívnych a aktívnych ľudí. Mám rád jednoduché a zároveň geniálne nápady. Mám rád ľudí s vlastným názorom, mám rád, keď ľudia premýšľajú a tiež mám rád obyčajnú slušnosť. Nemám rád ryžový nákyp a písanie vlastných vizitiek.

   

  Matúš Švirloch
 • Michaela Bednárová

  rečníci, sprievodný program, sociálne siete

  Verím, že človek nie je len tým, čím sa živí. Za svoj život vieme stihnúť viac, než len vykonávať svoju profesiu. Preto popri dizajnovaní rada zabŕdam do vecí, ktoré muožu zlepšiť naše okolie. TEDx je jeden zo spôsobov, ako ľudí inšpirovať a nakopnúť a to ja rada. A okrem iného som idealistka.

  Michaela Bednárová
 • Boris Švirloch

  rečníci, sponzori, public relations

  Mám šťastie (asi), že robím to, čo som vyštudoval a o čom som sníval už ako malé dieťa - teda novinárčinu. Okrem toho ma veľmi baví už môj vyše dvojročný koníček, ktorým je kežmarský filmový klub, jeho dramaturgia, stretávanie sa a diskusie s jeho (snáď) spokojnými divákmi a, samozrejme, filmy samotné.

  A prečo ja a TEDx? Lebo si ma akosi "sám" našiel a okrem toho ma teší byť súčasťou nových a hádam aj trochu prevratných vecí a udalostí v našom malom, ale milom meste.

  Boris Švirloch
 • Pavol Kulanga

  rečníci, sponzori, event manažment

  Inšpirujú ma ľudia, ktorí vedia inšpirovať iných. Baví ma rozhliadať sa okolo seba a každý deň nachádzať nové príležitosti ako zmeniť svet. :)

  TEDxKežmarok je pre mňa skvelou výzvou, ako ukázať svetu, že i v malom meste sa dajú robiť veľké veci. 

  Pavol Kulanga
 • Ján Čekovský

  video, produkcia, postprodukcia, technická podpora

  Byť v realite a robiť správne veci, tak to ma baví. Stretávať ludí a
  pozitívne myslieť, tak to sa mi páči. Mám rád tímovu prácu a veselých
  ľudí. Nemám rád politiku a egoizmus. 

  TEDx mám rád pre jeho myšlienku. :-)

  Ján Čekovský
Kontakt:
info@tedxkezmarok.sk

facebook:
TEDxKezmarok

Čo je TEDx?

Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia" ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Konferencia TED definuje všeobecný rámec pre program TEDx, ale jednotlivé podujatia TEDx sú organizované nezávislými organizátormi* 
(Organizátori musia splniť určité pravidlá a predpisy).

This independent TEDx event is operated under license from TED